Przegląd najpopularniejszych typów alkomatów

Najbardziej popularna definicja alkomatu mówi o tym, że jest to urządzenie, którego stosowanie pozwala nam na określenie, czy we krwi osoby badanej znajduje się alkohol. Co więcej, jeśli jest on w niej obecny, alkomat jest w stanie poinformować nas o jego stężeniu. Jest to możliwe dzięki badaniu, jakiemu podlega wydychane powietrze trafiające na specjalny czujnik i poddawane wówczas szczegółowej analizie. Same czujniki w dość istotny sposób różnią się między sobą, możemy więc mówić nie tylko o czujnikach półprzewodnikowych, ale również elektrochemicznych i spektrofotometrycznych.

Podział urządzeń opiera się przede wszystkim o to, jaki typ czujnika znalazł w nich zastosowanie. W pierwszych dwóch przypadkach alkohol, który trafia na czujnik wywołuje określone reakcje chemiczne, a ich siła jest uzależniona właśnie od tego, ile alkoholu znajduje się w wydychanym powietrzu. Skutki zajścia tych reakcji poddawane są pomiarom, a osoba korzystająca z alkomatu może zapoznać się z ich wynikiem. Niestety, już na tym etapie pojawiają się pierwsze komplikacje, gdy bowiem mamy do czynienia z relatywnie tanimi urządzeniami półprzewodnikowymi, musimy liczyć się z tym, że wynik może być zakłamany i to zakłamany w dość istotnym stopniu. Dzieje się tak ze względu na cały szereg substancji, dla których charakterystyczne jest to, że są w stanie wywołać dokładnie taką samą reakcję, jak alkohol. Przyjmuje się, że spodziewany błąd urządzenia może wynosić nawet dwadzieścia procent. Gdy decydujemy się na zakup alkomatu elektrochemicznego, nie musimy obawiać się o wystąpienie tego problemu. Ponownie jednak musimy liczyć się z tym, że nie mamy wcale do czynienia z urządzeniem, które byłoby wolne od wad. Dopuszczalny błąd szacowany jest w tym wypadku na dziesięć procent, choć wartość ta może zostać zmniejszona. Tu wiele zależy od tego, z jakiej wielkości urządzeniem mamy do czynienia. W przypadku policji oraz zakładów pracy mamy do czynienia z urządzeniami, które nie są przesadnie drogie, charakteryzuje je jednak to, że są dość duże. Już choćby dlatego ich wyniki uznawane są za dość dokładne. Jeszcze inną kategorią są alkomaty spektrofotometryczne, w przypadku których analiza bazuje na spektrum podczerwieni. Mamy zatem do czynienia z dość zaawansowanym procesem fizycznym. Urządzenia tego typu charakteryzują się wygórowanymi cenami, nie można jednak zapominać o tym, że są również niemal bezbłędny.

 

Zakup takiego alkomatu wymaga przy tym zadbania o tym, aby obecny był w nim czujnik ilości wdmuchiwanego powietrza. Badanie ma sens tylko wówczas, gdy próbka ma objętość co najmniej 1,2 litra. Jeśli próbka ta nie zostanie dostarczona w całości, wynik będzie przypadkowy wykazując tendencję do drastycznego zaniżenia. Co do zasady, po otrzymaniu odpowiednio dużej dawki powietrza alkomat sam powinien rozpocząć pomiar. Często mamy przy tym do czynienia z funkcją tak zwanego badania pasywnego pozwalającego na badaniu nawet małych próbek.

O nas

logo-footer

Chcesz aby każda podróż była bezpieczna bez względu na okoliczności? Zapraszamy do nas!

kontakt@polmaratongryfa.pl

maszyny pralnicze

Często czytane

Waszym zdaniem: alkomat vs. Alkotest
Jak działa alkomat i jakie są rodzaje sensorów?
Jak właściwie korzystać z alkomatu?

Przegląd najpopularniejszych typów alkomatów
Własny alkomat - czy warto?
Czym się różni ryba od człowieka, czyli zacznij myśleć!
© Copyright polmaratongryfa.pl All Rights Reserved.