Kobieta biega
Chociaż teraz nie widzimy różnic pomiędzy biegającą kobietą i mężczyzną, to jeśli sięgnąć pamięcią wstecz, to kobiety jako sportsmenki, spotykały się kiedyś z dużą nietolerancją. Maraton został wliczony do igrzysk olimpijskich w 1896 roku, a kobiety zostały do niego dopuszczone dopiero w 1984. Na szczęście wiele się w tej kwestii zmieniło i obecnie kobiety w wieku 20-30 lat to jedna z najszybciej rozwijających się grup biegowych świata.
Wydawałoby się, że na pozór nie ma wielu różnic pomiędzy biegaczem a biegaczką, my jednak chcieliśmy w tym artykule poruszyć trzy istotne dla płci żeńskiej aspekty: bieganie w ciąży, bieganie w czasie okresu oraz wpływ antykoncepcji na trening.
Bieganie a miesiączka
Trudno tak naprawdę jednoznacznie wypowiedzieć się w tym temacie, ponieważ ma to związek z indywidualnymi uwarunkowaniami. Niektóre kobiety zauważają w tym okresie znaczące różnice w treningu, inne żadnych. Wielokrotnie spotyka się z opiniami, że bieganie przed miesiączką łagodzi napięcie przedmiesiączkowe, a w trakcie miesiączki bóle oraz zmęczenie. Warto jednak pamiętać, że trening może również mieć wpływ na nasilenie się krwawienia, dlatego też w przypadku odczuwania jakiegokolwiek dyskomfortu, należy zrezygnować w tym okresie z biegania bądź też zdecydować się na trening o mniejszej intensywności.
Bieganie a ciąża
Jeszcze jakiś czas temu wiele kobiet rezygnowało całkowicie w czasie ciąży z uprawiania sportu. Było to spowodowane brakiem świadomości przyszłych matek oraz obawą o zdrowie płodu. W związku z tym przeprowadzono badania, które wykazały, że bieganie w czasie ciąży ma wiele pozytywnych aspektów. Nie wykazano też żadnych różnic w porodzie kobiet, które trenowały oraz kobiet, które w czasie ciąży nie miały nic wspólnego ze sportem. Bieganie nie miało wpływu na jakiekolwiek powikłanie czy też stan zdrowia dziecka. Co więcej, kobiety aktywne w czasie ciąży przybierały znacznie mniej na wadze.
Bieganie a antykoncepcja
Tabletki antykoncepcyjne nie mają bezpośredniego wpływu na trening, jednak u osób, u których w związku z ich zażywaniem występują nudności i inne skutki uboczne, mogą pogorszyć jakość treningu. U części kobiet antykoncepcja eliminuje natomiast napięcie przedmiesiączkowe, dzięki czemu trening w tym okresie może odbywać się w sposób komfortowy.