Jak właściwie korzystać z alkomatu?

Dlaczego należy odczekać 20 minut, żeby przeprowadzić test? Podstawowy powód to wiarygodność pomiaru. Jeśli chcemy oczekiwać takiej wiarygodności to powinniśmy poczekać aż cały alkohol trafi do krwioobiegu. Wchłania się on przez około 20-30 minut od spożycia. Poza tuż po spożyciu w ustach mamy jeszcze pozostałości takiego alkoholu i dlatego też może się okazać, że zmierzone będzie stężenie właśnie z tych resztek a nie to rzeczywiste jakie występuje. Taki pomiar może nawet doprowadzić do uszkodzenia sensora, który jest szczególnie wrażliwy. Ślina neutralizuje przez 15 minut wszystkie substancje, które mogą mieć wpływ na wynik testu i po tym czasie można już bez obaw go wykonywać.

 

Co może zafałszować wynik badania alkomatem? Na wynik testu może mieć wpływ między innymi stan baterii. Słaba bateria albo niealkaiczna nie będzie zapewniać odpowiedniej ilości prądu do rozgrzania sensora w urządzeniu przez co dokonywane pomiary nie będą wiarygodne. Tutaj nie zdają również egzaminu akumulatorki, które z czasem będą traciły swoją pojemność. Tak jak wspomniano na pomiar wpływają także resztki alkoholu czy jedzenia, które pozostają w ustach. Odbijanie się czkawka czy chrząknięcia również mogą prowadzić do wyników, które nie będą wiarygodne. Osoby, które mają zaburzony metabolizm cukru mogą mieć dodatnie wyniki nawet, gdy nie spożywali alkoholu. Opary alkoholu w komorze z poprzedniego pomiaru. Dlatego najlepiej oczyści się je wciągając powietrze. Dodatkowo przegrzanie sensora czy dokonywanie w krótkim czasie wielu pomiarów. Również choroba i większa temperatura ciała może wpływać na wyższy wynik pomiaru. Wykonanie szybkich oddechów czy jakiś wysiłek fizyczny przed dokonywanym pomiarem może zaniżyć wynik. Zatrzymywane na 30 sekund w płucach powietrze będzie ten wynik zawyżać. należy pamiętać, że zawsze stężenie alkoholu we krwi będzie zmienne. Nie ma stałego stężenia. Oznacza to, że badanie może być mało wiarygodne tuż po spożyciu ponieważ wtedy jeszcze to stężenie będzie rosnąć. Prawidłowy pomiar będzie polegał na wykonaniu kilku pomiarów w krótkim odstępie czasu. Wtedy można określić czy jeszcze jesteśmy w czasie wzrostu czy już nadszedł taki moment, gdy alkohol będzie zmniejszał swoje stężenie. Dlaczego należy kalibrować alkomat nawet, gdy nie był używany? Sensor jest takim elementem, który wykazuje się wyjątkową czułością i dlatego będzie bardzo wrażliwy na wahania temperatury. Dlatego może się okazać, że nawet jeśli nie był używany mogło dojść do jego rozkalibrowania. Większość producentów podkreśla, że kalibracji powinno się dokonywać co około 300 pomiarów albo co 6 miesięcy.

 

Dlaczego wyniki niektórych alkomatów trzeba przeliczać na promile? Czym innym będzie stężenie alkoholu we krwi a czym innym stężenie w wydychanym powietrzu. Jest to wyrażane w innych jednostkach. Jak wiadomo stężenie w wydychanym powietrzu będzie proporcjonalne od tego co jest we krwi. Zgodnie z obowiązującymi przepisami stan nietrzeźwości będzie występował w momencie, gdy stężenie będzie przekraczało 0,5 promila a więc 0.25 mg/l w wydychanym powietrzu. W społeczeństwie dużo bardziej rozpowszechnione są jednak pomiary w promilach ale nie wszystkie urządzenia mają możliwość przeliczania. Według obowiązującego prawa powinno się bowiem określać mg/l. W różnych krajach mamy również zróżnicowane współczynniki proporcjonalności BAC, dlatego może się okazać, że te wyniki będą inne w zależności od tego, gdzie się znajdziemy.

O nas

logo-footer

Chcesz aby każda podróż była bezpieczna bez względu na okoliczności? Zapraszamy do nas!

kontakt@polmaratongryfa.pl

maszyny pralnicze

Często czytane

Waszym zdaniem: alkomat vs. Alkotest
Jak działa alkomat i jakie są rodzaje sensorów?
Jak właściwie korzystać z alkomatu?

Przegląd najpopularniejszych typów alkomatów
Własny alkomat - czy warto?
Czym się różni ryba od człowieka, czyli zacznij myśleć!
© Copyright polmaratongryfa.pl All Rights Reserved.