Jak działa alkomat?

To jak funkcjonuje alkomat wie chyba każdy. Niektórzy wiedzą to jednak aż za dobrze w momencie, gdy zmagają się z tak zwanym syndromem dnia następnego. Trzeba pamiętać o tym, że nawet impreza najlepsza będzie się wiązała z tym, że prędzej czy później się ona skończy i będziemy mieli już tylko brutalny powrót do rzeczywistości. I w tym momencie pojawi się pewien znaczący problem kto kim powinien kierować.

 

Oczywiście mamy możliwość posadzenia za kierownicą swojej drugiej połowy, która prawko posiada teoretycznie i wie jak samochodem jechać, ale nie zawsze jesteśmy gotowi na takie poświęcenie i w jej ręce chcemy oddać swój ukochany pojazd. Z drugiej strony dalej nie wiemy czy wypite dzień wcześniej promile mamy już za sobą czy nadal znajdują się w naszym organizmie. I tutaj pojawia się prawdziwy dylemat niczym z antycznej tragedii. Jeśli nie chce się dopuścić do współczesnej tragedii powinno się zaopatrzyć w urządzenie, które pozwoli nam wiarygodnie sprawdzić jak to jest z tymi promilami w naszym organizmie. W tej chwili w sprzedaży mamy już bardzo wiele różnych urządzeń, które chcą udawać alkomaty. Jak się jednak okazuje nie zawsze odczyty takich urządzeń mają coś wspólnego z rzeczywistością. O skutkach kierowania na podwójnym gazie nie będziemy się tutaj rozwodzić. Ważne będzie między innymi to, by nasz alkomat miał takie cechy jak: - musi być nieczuły na to co spożyliśmy nie dawno - musi być tak wykonany, że w trakcie wykonywania pomiaru nie będziemy mogli pobrać powietrza ponieważ to zaburza wyniki - powinien mieć czujnik, który będzie wykazywał błędy i zmusi nas do powtórzenia badania - musi być wiarygodny a jego odczyty w miarę potrzeby mogą być materiałem dowodowym - oczywiście cena powinna być taka, że sprzęt nas nie zrujnuje. Najlepiej kupować go w dobrym sklepie internetowym, Wszystkie te warunki będzie spełniał alkomat, który określa się jako elektrochemiczny. Jest to urządzenie wiarygodne na tyle, że taki sprzęt używany jest przez naszą Policję. Nie pozwala więc odwalić ściemy.

 

Cena takiego urządzenia będzie podobna do kosztów mandatu. W sprzedaży oczywiście są też droższe urządzenia, ale w naszym przypadku raczej nie będą one potrzebne. Jak zatem działa to urządzenie? Próbka powietrza, w której jest etanol albo też nie będzie docierać do komórki pomiarowej. Tam będzie nastąpiło utlenienie elektrochemiczne substancji przez specjalne związki, które powinny się znajdować na elektrodzie. Etanol przekształcony będzie w kwas octowy z jednoczesnym wydzieleniem się elektronów czyli prądu. Układ pomiarowy porówna otrzymaną wartość prądu z danymi i wyświetli dla nas wynik. Układ taki będzie reagował jedynie na alkohol, dlatego na odczyt nie będzie miała wpływu ilość i rodzaj jedzenia, papierosy czy nawet guma do życia, na którą można nabrać naszą drugą połówkę. Wszystko wygląda pięknie i po badaniu już wiemy kto ma prowadzić auto w tym konkretnym przypadku.

O nas

logo-footer

Chcesz aby każda podróż była bezpieczna bez względu na okoliczności? Zapraszamy do nas!

kontakt@polmaratongryfa.pl

maszyny pralnicze

Często czytane

Waszym zdaniem: alkomat vs. Alkotest
Jak działa alkomat i jakie są rodzaje sensorów?
Jak właściwie korzystać z alkomatu?

Przegląd najpopularniejszych typów alkomatów
Własny alkomat - czy warto?
Czym się różni ryba od człowieka, czyli zacznij myśleć!
© Copyright polmaratongryfa.pl All Rights Reserved.